Říjen 2008

Rodeo

18. října 2008 v 20:07 | Lenishek :) |  Něco o westernu
Historie

Původně termín pro shánění dobytka, jeho oběhnutí a sražení dohromady (dnes v angličtině round up). V dnešním slova smyslu začalo jako neformální soutěž mezi kovboji a stala se z něj hlavní atrakce veřejných trhů po shánění dobytka. První rodeo za které se platilo vstupné se konalo v Proscotte v státě Arizona v roce 1888.

Disciplíny

Ačkoliv současné dobytkářství již nepotřebuje kovboje s jeho zvláštními zručnostmi, jeho umění přežívá v čím dál tím populárnějších představeních - rodeích, kde se uskutečňují soutěže založené na úkonech, které byly kdysi denním chlebem a běžnou součástí života kovbojů. Na rodeu se soutěží v ježdění na divokých koních, kteří jsou buď neosedlaní nebo osedlaní (bareback bronco riding a saddle bronco riding), v ježdění na divokých býcích (bull riding), v chytání telat do lasa a jejich svázání na čas (roping), v povalení býčka skokem ze sedla (steer wrestling), v oddělování krav (cutting) a v dostizích polních kuchyň (stampede).

Kromě toho na rodeích mohou být jako doplňkové disciplíny závody kolem sudů (barrel racing)a tyčí(pole bennding)-které u nás jezdí jen junioři, případně jiné westernové disciplíny, které jsou dostatečně divácky atraktivní.


Velká pardubická steeplechase 2008

15. října 2008 v 7:53 | Lenishek :) |  Info o dostizích
Prémii dva a čtvrt milionu korunza vítězství tak získala osmiletá bělka Sixteen, kterou vedl žokej Josef Bartoš. Kůň ze stáje legendárního Josefa Váni tak obhájil loňský triumf. "Samozřejmě jsem šťastný, ale moje pocity jsou rozporuplné. Viděl jsem nešťastného Marka Stromského ve vážnici, navíc stejná stáj ještě přišla v závodě o Klipa. Plné tribuny si však dostih užívaly. Nejvíce se fandilo nezničitelnému Josefu Váňovi, který jel zřejmě svou poslední Velkou pardubickou. Veterán se nakonec mohl v sedle Juventuse radovat ze třetího místa. Ovšem ani žokejovi, který včera závodil i se svým sedmnáctiletým synem Josefem, se v dostihu dlouhém 6 900 metrů nevyhnuly problémy. Váňa při Velké totiž hned dvakrát ztratil bičík."Bičík jsem ztratil dokonce dvakrát a pokaždé mi vypomohli soupeři. Poprvé mi ho půjčil Raffael Romano, podruhé Libor Sedlář," uvedl pětapadesátiletý žokej.Váňově pardubické derniéře přihlíželo kolem třiceti tisíc fanoušků dostihů. Po loňském ročníku, který navštívila i britská princezna Anna, přišlo lidí o trochu méně, ale i tak na závodišti panovala celou neděli báječná atmosféra.

Výsledek 118. Velké pardubické České pojišťovny:

Diskvalifikován Amant Gris, žokej Stromský

1. místo Sixteen, žokej Bartoš

2. místo Hirsch, žokej Kousek

3. místo Juventus, žokej Váňa


4. místo Numero Due, jezdec Urbánek

Diskvalifikován Ivoire de Beaulieu, žokej Mercer

5. místo Decent Fellow, žák Váňa ml.

6. místo Mr. Land, jezdec Sedlář

Čas vítěze 8:58,99 (nový rekord dostihu)


Velká pardubická steeplechase

10. října 2008 v 17:50 | Lenishek :) |  Dostihové videa
Naladění na Velkou pardubickou 2008 :)


Blendíky

9. října 2008 v 19:21 | Lenishek :) |  Moje fotky
Hrála jsem si, a vyrobila 2 blendy s koníky. Použila jsem fotky od Ch.Slawik a Z.Buráňové